Bizi Tanıyın!

Son teknoloji ekipmanlar ve alanında uzman hekimlerle hizmet veriyor, petilerinizin sağlığını ve sizlerinse endişelerinizi önemsiyoruz.

İletişim

@2020 Pet224

Geriyatrik Bakım

20.09.2023 16:05

Köpeklerde Myastenia gravis,

veteriner hekimlikte en sık tanınan nöromüsküler hastalıklardan biridir. Basit bir ifadeyle hastalık, sinirlerin kaslarla iletişimini kesintiye uğratarak aşırı kas zayıflığı ve yorgunluğa neden olur.


Köpeklerde myastenia gravis


Normalde sinirler, bir köpeğin hareket etmesi gerektiğinde kas hücrelerinin yüzeyindeki bir reseptör tarafından alınan asetilkolin adı verilen bir kimyasalı kullanarak beyinden gelen mesajları iletir. Myastenia gravisli köpeklerde asetilkolin reseptörlerinde eksiklik vardır. Reseptör eksikliği beyin ve kaslar arasındaki sinyalleri bozar.​


Köpeklerde Myastenia gravis konjenital veya edinsel olabilir.


KÖPEKLERDE KONJENİTAL MYASTENİA GRAVIS

Nadiren köpekler myastenia gravis ile doğarlar. Konjenital myastenia gravis hastalığında köpekler, kaslarında beyinden sinyalleri düzgün bir şekilde almaya yetecek kadar asetilkolin reseptörü olmadan doğarlar.


Progresif kas yorgunluğunun belirtileri, altı ila dokuz haftalıkken belirgin hale gelecektir; etkilenen köpek yavrusu, diğer yavrulara göre daha zayıftır ve kolayca yorulur.


Bazı ırklar konjenital myastenia gravise daha yatkındır:


 • Springer Spaniel
 • Jack Russel Teriyer
 • Fox Teriyeri
 • Samoyed
 • Minyatür Dachshund

köpeklerde konjenital myastenia gravis


Konjenital myastenia gravis tanısı kas biyopsisi ile konulur ancak ne yazık ki tedavisi olmadığından prognozu kötüdür. Ancak Minyatür Dachshund'lardaki pek çok vakanın herhangi bir tedavi gerektirmeden kendi kendine düzeldiği gösterilmiştir.


KÖPEKLERDE KAZANILAN MYASTENİA GRAVIS

Daha yaygın olarak köpeklerde myastenia gravis edinilir; bu, hastalığın köpeğinizin yaşamı boyunca bir noktada geliştiği anlamına gelir. Edinilmiş myastenia gravis, köpeğinizin bağışıklık sisteminin kendi kaslarındaki asetilkolin reseptörlerini yok eden antikorlar ürettiği bir otoimmün durumdur. Yeterli reseptör olmadığında kasların beyinden gelen sinyalleri işleme yeteneği azalır ve bu da kas güçsüzlüğüne yol açar.


Edinilmiş Myastenia Gravis'in Belirtileri

Edinilmiş myastenia gravis genellikle iki ila dört yaş arasındaki yetişkin köpeklerde egzersize bağlı zayıflık olarak ortaya çıkar, ancak bazen dokuz veya on yaşlarındaki yaşlı köpeklerde de ortaya çıkar. Hastalar genellikle başlangıçta normal bir şekilde yürürler, tavşan hoplamasına benzeyen arka bacak zayıflığına ilerleyecekler ve sonunda durup uzanmaya karar vereceklerdir.


Ne yazık ki yemek borusu kasları da genellikle etkilenir. Kas fonksiyonunun azalması, yemek borusunun genişlemesine neden olur; bu, megaözofagus adı verilen, yiyecek ve suyun mideye taşınmasını zorlaştıran ve yetersizliğe neden olan bir durumdur. Bu, yiyecek ve suyun yanlışlıkla akciğerlere solunmasına yol açabilir ve bu da aspirasyon pnömonisi olarak bilinen ciddi bir akciğer enfeksiyonuna neden olabilir. Myastenia gravisli köpeklerin %85'e kadarında megaözofagus da bulunur.


köpeklerde myastenia gravis belirtileri


 • Myastenia gravis belirtileri şunları içerebilir:
 • Dinlenmeyle iyileşen aktivite ile birlikte genel kas zayıflığı
 • Kolayca yorucu
 • Disfoni (anormal havlama)
 • Disfaji (yutma güçlüğü)
 • Öğürme veya öğürme
 • Yiyecek ve suyun kusması
 • Aspirasyon pnömonisinden kaynaklanan solunum sıkıntısı

Herhangi bir köpek myastenia gravis hastalığına yakalanabilir, ancak bazı ırklarda daha yaygındır:


 • Pointer'lar
 • Golden Retriever'lar
 • Alman Çobanları
 • Chihuahua'lar


Pet224'te myastenia gravis tedavisi


Edinilmiş Myastenia Gravis'in Teşhisi

Nörolojik muayenede reflekslerde azalma gibi hastalıkla ilişkili belirtiler ortaya çıkarsa edinilmiş miyastenia gravis, asetilkolin reseptörlerine karşı antikorları arayan bir kan testiyle teşhis edilebilir. Anti-asetilkolin reseptör antikor testi özel bir laboratuvara gönderilir.


Bu arada neostigmin yükleme testi de kullanılabilir. Bu test, myastenia gravisli köpeklerde kas gücünü geçici olarak artıracak enjekte edilebilir bir ilacı içerir. Ancak bu sadece bir testtir ve etkisi birkaç dakika sonra geçecektir. Ayrıca tüm köpeklerde işe yaramayabileceğini de unutmamak gerekir.
Hipotiroidizm ve kanser gibi eşzamanlı durumlar da köpeklerde myastenia gravis ile sıklıkla mevcuttur. Nöroloğunuz, bunları aramak için fiziksel muayene, kan tahlili, bulaşıcı hastalık titreleri, tiroid paneli ve röntgenlerin yanı sıra megaözofagus ve aspirasyon pnömonisini içeren genel bir sağlık taraması gerçekleştirecektir.


Edinilmiş Myastenia Gravis'in TEDAVİSİ

Edinilmiş myastenia gravis, bağışıklık sistemi saldırısının yavaş yavaş azalması nedeniyle genellikle altı ay içinde kendi kendine düzelir. Bu nedenle tedavinin amacı, bu gerçekleşene kadar semptomları kontrol etmektir. Buna günlük ilaç tedavisi ve megaözofagus nedeniyle köpeğinizin beslenme şekliyle ilgili değişiklikler dahildir.


Ne yazık ki megaözofagus kalıcı olma eğilimindedir. Köpeğinizi dik pozisyonda beslemek ve her yemekten sonra 20-30 dakika bu pozisyonda tutmak, daha küçük, daha sık beslemeler aspirasyon pnömonisini önlemeye yardımcı olabilir. Yükseltilmiş yemek kaseleri veya Bailey sandalyesi yardımcı olabilir.


köpek myastenia gravis tedavisi


Edinilmiş Myastenia Gravis'in Prognozu

Megaözofagus yoksa köpeklerde edinilmiş myastenia gravis hastalığının prognozu oldukça olumlu olabilir. Ne yazık ki, çok sayıda köpek hayatlarının geri kalanında megaözofagus sorunu yaşamaya devam ediyor.


Çoğu durumda, evcil hayvan ebeveynleri megaözofagusu yönetmek için evde ayarlamalar yapabilir. Ancak şiddetli veya tekrarlayan aspirasyon pnömonisi daha az olumlu sonuçlara yol açabilir. Ne yazık ki, bu köpeklerin %50'ye yakını birden çok kez zatürreye yakalanacak ve bu da birçok evcil hayvan ebeveyninin veda etme konusunda zor bir karar almasına neden olacaktır.